Czego nie należy robić na cmentarzu

1. Nie przychodź po godzinach

Niektóre cmentarze nie bez powodu mają wyznaczone godziny odwiedzin. Z reguły zamykają swoje bramy po zakończeniu godzin pracy. Zachowaj szacunek dla zmarłych, a także dla pracowników cmentarza, którzy, jak każdy pracownik, będą chcieli wrócić do domu po długim dniu pracy. Zaplanuj swoją wizytę w godzinach otwarcia.

2. Nie przyspieszaj samochodem, jeśli widzisz kondukt pogrzebowy

To jest zwykły zdrowy rozsądek. Jeśli jadąc na cmentarz napotkasz kondukt pogrzebowy z bliskimi zmarłej osoby, zwolnij i przepuść samochody, szanując moment żałoby. Moment odprowadzania członka rodziny do miejsca jego ostatecznego spoczynku jest bardzo emocjonalną i ważną częścią procesu żałoby. Uszanuj to.

Powiązany temat: Czy zawsze pamiętamy o grobach?

3. Nie pozwalaj dzieciom hałasować i krzyczeć

Porozmawiaj z dziećmi z wyprzedzeniem. Wyjaśnij im o miejscu, które będą odwiedzać i dlaczego konieczne jest dla nich zachowanie ciszy. Wykorzystaj wizytę na cmentarzu jako sposób na nauczenie ich o szacunku dla zmarłych i żałobników. Jeśli twoje dzieci są ciekawe, a większość dzieci jest, będą zadawać wszelkiego rodzaju pytania, które pomogą im zrozumieć rzeczywistość śmierci, ale bez strachu.

4. Nie siadaj ani nie opieraj się o nagrobki lub inne pomniki

To nie jest zbyt godne szacunku. Jeśli planujesz być tam przez dłuższy czas, weź ze sobą małe krzesełko podróżne.

5. Rozmawiając z innymi odwiedzającymi cmentarz, należy robić to cicho

 

Ta sama rada, która odnosi się do Twoich dzieci, odnosi się do Ciebie. Jeśli masz zamiar rozmawiać z innymi ludźmi, rób to bez krzyku. Należy pamiętać, że ludzie, którzy chodzą na cmentarze często są w żałobie. Staraj się nie przerywać ich chwili samotności, rytuału rozmowy z ukochaną osobą, modlitwy czy czegokolwiek, co robią.

6. Nie zostawiaj jedzenia ani napojów na nagrobku

Chociaż czasami pozostawienie jedzenia lub innych przedmiotów, które zmarły kochał za życia może wydawać się miłym hołdem, w rzeczywistości jedzenie i przedmioty organiczne mają tendencję do przyciągania zwierząt i tworzenia śmieci na cmentarzu. Z szacunku dla innych zmarłych, a przede wszystkim dla obsługi cmentarza, nie należy tego robić.