Etyka w buddyzmie

Chociaż buddyści mają zupełnie inne podejście do życia niż ludzie z Zachodu, w kwestii zobowiązań etycznych kontrast ten jest mniej widoczny. W rzeczywistości wiele kultur poza zachodem ma podobne przykazania. Wydaje się, że w większości społeczeństw istnieje zgoda co do moralnego postępowania. Zobowiązania etyczne to te wzorce zachowań, które są pożądane dla wszystkich członków społeczeństwa.

W buddyzmie, w odróżnieniu od innych doktryn, kwestia zobowiązań etycznych jest przede wszystkim kwestią inteligencji. Za niezdarność uważa się nieprzestrzeganie tych standardów postępowania, ponieważ ostatecznie prowadzą one do wyrządzenia sobie krzywdy. Zobaczmy, jakie są te przykazania.

Nie odbieraj sobie życia.

Kiedy buddyści mówią o nie odbieraniu życia, naprawdę mają na myśli każdą formę życia. Obejmują one człowieka i wszystkie gatunki. Dlatego zdecydowana większość buddystów to wegetarianie, a nawet nalegają na przyjmowanie jedynie nieistotnych części roślin. Ma to związek z absolutnym szacunkiem dla życia, ale także z dyscypliną, która wzmacnia ducha.

Religia – wewnętrzny konflikt

Nie bierz tego, co nie należy do ciebie.

Jest to jedno z etycznych zobowiązań, które sprzyja duchowej ewolucji w oczach buddystów. Zabronienie kradzieży nie polega tylko na ochronie własności innych. Raczej wzywa do hojności.

Nie przeprowadzaj szkodliwych zachowań seksualnych.

Buddyści rozumieją szkodliwe zachowania seksualne jako te, które powodują zniszczenie lub cierpienie w nas, w innych, lub w obu przypadkach naraz. Nie ma konkretnego katalogu tych zachowań. To, co jest wymagane, to podejście do seksualizmu zgodnie z ewolucją, a nie jako praktyki, która ogranicza, degraduje lub zniewala.

One thought on “Etyka w buddyzmie

Dodaj komentarz