Skarby sztuki sakralnej: kościół w Dębnie Podhalańskim

Kościół w Dębnie Podhalańskim jest jednym z najciekawszych przykładów drewnianego budownictwa na ziemiach polskich. Kto w czasie wycieczki w rejonie Nowego Targu odwiedzi tę budowlę, ten z pewnością żałować nie będzie. Z jakich względów turyści z różnych zakątków Europy tak chętnie poświęcają mu swój czas?

Na czym polega wyjątkowość kościoła w Dębnie Podhalańskim?

Powodów, dla których warto odwiedzić Dębno Podhalańskie i tutejszy kościół, jest wiele. Ta modrzewiowa świątynia to jeden z najcenniejszych skarbów Podhala, któremu w trakcie wycieczki po tej części kraju koniecznie trzeba przyjrzeć się uważniej. Kościół ten powstał ponad 500 lat temu i do dziś zachwyca swą sylwetką oraz pięknym wnętrzem. Podobne wnętrze ma jedne z kościołów nieopodal Konstancina, a zdjęcia tego obiektu znajdziesz na konstancininfo.pl.

Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Dumą tego kościoła jest piękna polichromia, łącząca w sobie cechy typowe dla sztuki gotyckiej ze stylem renesansowym. Uwagę przyciąga też gotycki tryptyk z XV wieku, który można zobaczyć w ołtarzu głównym. W kościele tym intryguje też belka tęczowa, na której znajduje się krzyż z 1330 roku. Zachwycają też gotyckie figury, które tworzą Orszak Pięciu Panien, zadziwia też posąg św. Mikołaja.

Te dzieła sztuki są starsze od kościoła, a ich wartość artystyczna i historyczna jest ogromna. Chorągiew wotywna z XVI wieku, organy z XVIII stulecia – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta w kościółku w Dębnie Podhalańskim może zrobić ogromne wrażenie na każdym miłośniku sztuki. To wyjątkowy zabytek, który może oczarować każdego z nas, a czas spędzony na poznawaniu jego historii z pewnością nie będzie czasem straconym.