Wszystkich Świętych tuż tuż, a więc czas na przygotowania i dobre rozplanowanie tego dnia, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i zaoszczędzić czas. Żeby nie dać ponieść się gorączce, jaka panuje co roku w ten dzień. Myślisz, że do tego Święta nie da się przygotować? Nic bardziej mylnego! Poniżej znajdziesz parę istotnych wskazówek jak przeżyć ten dzień w spokoju i bez zbędnego zamieszania.
O Dniu Wszystkich Świętych
Jak wiemy, Wszystkich Świętych jest to stałe święto, czyli jego data nie ulega zmianie. Możesz, więc spokojnie przygotować się do niego wcześniej. Oto kilka ważnych rzeczy, które możesz załatwić wcześniej.
Zakup zniczy, kwiatów, wiązanek
Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Nie od dziś wiadomo, że można to wszystko zakupić na straganach przycmentarnych, ale zajmie to dużo czasu (kolejki, tłoczno) oraz wydasz na to więcej pieniędzy. Jeśli chodzi o znicze i wiązanki ze sztucznych kwiatów, to można udać się na zakupy dużo wcześniej lub skorzystać z możliwości zakupu przez internet w sklepie z dewocjonaliami online. Ta druga opcja pozwoli nam dokonać wszystkiego bez wychodzenia z domu, co jesienią jest dużym plusem. Ponadto na spokojnie możemy wybrać dokładnie to, co nam pasuje bez presji czasowej. Jeśli chodzi o żywe kwiaty (chryzantemy), także możemy je zakupić parę dni wcześniej.
Przygotowanie nagrobka
Posprzątać nagrobek również można wcześniej. W ostatnie dni października na cmentarzach jest aż tłoczno, śmietniki przepełnione, a parking pęka w szwach. Na spokojnie można odświeżyć pomnik wcześniej, a najwyżej przed samymi Wszystkimi Świętymi tylko oczyścić go z zalegających liści.
Zaplanuj wyjazd
Jeśli masz zamiar odwiedzić odległe cmentarze, musisz liczyć się, że pierwszego listopada będą korki i spory ruch na drogach. Na parkingach przy cmentarnych obserwujemy wtedy prawdziwy armagedon. Jeśli masz taką możliwość, to w daleką trasę wybierz się dwa lub dzień wcześniej, aby uniknąć kumulacji ruchu na ulicach.
Sprawdź pogodę
Koniecznie sprawdź, jaka ma być tego dnia pogoda. Dostosuj do niej ubiór, aby się nie przegrzać ani nie zmarznąć. To listopad, więc opady deszczu, a nawet śniegu są możliwe i warto być na nie przygotowanym. Jeśli są przymrozki, a na drogach i chodnikach ślisko, to zaleca się, aby osoby starsze nie wybierały się same po zmierzchu na cmentarz, gdyż łatwo o poślizgnięcie się i uszczerbek na zdrowiu.
Uważaj na parkingach i przy cmentarnych wejściach
W ten dzień nie tylko jest wzmożony ruch samochodów, ale także pieszych. Uważaj nie tylko jako kierowca, ale także jako pieszy. Koniecznie w tym drugim przypadku pamiętaj o odblaskach. Nie spiesz się, bo w ten dzień według statystyk dochodzi do ogromnej ilości wypadków samochodowych, w których poszkodowanymi są piesi. Szybkość to zły doradca.
Jak widzisz, w paru kwestiach można przygotować się wcześniej, aby uniknąć stania w korkach, a następnie w kolejkach. Jeśli dobrze rozplanujemy wszystko zaoszczędzimy nie tylko czas, ale także pieniądze i nerwy. Najważniejsze to przeżyć ten dzień w spokoju i zadumie.