Mit kamienia filozoficznego

Mit o kamieniu filozoficznym mówi o fizycznej, ale magicznej substancji o niezwykłych właściwościach. Najbardziej znaną z nich jest zdolność do zamiany dowolnego metalu na złoto lub srebro. Osiągnięto to dzięki tajnej procedurze zwanej transmutacją. Fantastyczne właściwości tej substancji nie zakończyły się na tym. Zgodnie z mitem o Kamieniu Filozoficznym, był to również eliksir życia. To znaczy, związek zdolny do leczenia chorób, nadawania wiecznej młodości i nieśmiertelności. Mówiono również, że jest w stanie wskrzeszać martwe rośliny i zwierzęta.

Kim są scjentolodzy?

Tymi, którzy stworzyli i rozpowszechnili mit kamienia filozoficznego, byli słynni alchemicy. Byli to początkujący naukowcy, którzy łączyli wiedzę z zakresu fizyki i chemii z religią, filozofią i astrologią.

Wszystko wskazuje na to, że źródło mitu o kamieniu filozoficznym ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Idea tej istotnej substancji została zaproponowana przez Platona, który powiedział również, że ten surowiec jest związany z teorią chaosu. Później Arystoteles postulował swoją teorię czterech żywiołów i ich cech.

One thought on “Mit kamienia filozoficznego

Dodaj komentarz